Fixtures and venues for this year’s Milk Cup

The Milk Cup celebrates its 30th anniversary this year.
The Milk Cup celebrates its 30th anniversary this year.
0
Have your say

THE fixtures and venues for this year’s Milk Cup tournament have been released.

ELITE SECTION

Saturday 21 July

7.00 pm N.Ireland v Chile Showgrounds, Ballymena

7.00 pm Turkey v Mexico Riada Stadium, Ballymoney

7.00 pm Denmark v USA Scroggy Road, Limavady

Monday 23 July

8.00 pm USA v Turkey Showgrounds, Ballymena

8.00 pm Chile v Denmark Riada Stadium, Ballymoney

8.00 pm Mexico v N.Ireland Showgrounds, Coleraine

Thursday 26 July

NORTHERN IRELAND MILK CUP PLAY-OFFS

11.00 am 5/6th Match 2 Riada Stadium, Ballymoney 1.00 pm 3/4th Match 1 Riada Stadium, Ballymoney

NORTHERN IRELAND MILK CUP FINAL

Showgrounds, Ballymena

PREMIER SECTION

Saturday 21 July

3.30 pm Revo Expressv Pachuca The Warren, Portstewart

5.00 pm Cherry Orchard v South Coast Strikers Castlerock

5.00 pm Co. Down v Etoile Lusitana Comber Rec, Comber

5.00 pm Co. Tyrone v Manchester Utd Darragh Park, Castlederg

5.00 pm Co. Antrim v Benfica Greenisland FC

5.00 pm Co. Armagh v Tottenham Hotspur Shamrock Pk, Portadown

5.00 pm Co. Fermanagh v Newcastle United Ferney Pk, Ballinmallard

5.30 pm Otago v Bolton Wanderers Riada Stadium, Ballymoney

5.30 pm Desportivo Brazil v Ichifuna Seahaven, Portstewart

7.00 pm Co. Londonderry v C.S.K.A. Moscow Showgrounds, Coleraine

Monday 23 July

1.30 pm Co.Fermanagh v Otago Castlerock

3.30 pm Bolton Wanderers v Co. Down Showgrounds, Coleraine

5.00 pm Co. Antrim v Cherry Orchard Parker Avenue, Portrush

5.00 pm Co. Tyrone v Co. Armagh Broughshane

5.00 pm Ichifuna v Co. Londonderry Scroggy Road , Limavady

5.00 pm Desportivo Brazil v Benfica Rugby Avenue Stad, Coleraine

5.00 pm C.S.K.A. Moscow v Etoile Lusitana Castlerock

6.00 pm Manchester Utd v Revo Express Riada Stadium, Ballymoney

6.00 pm Newcastle Utd v Pachuca Showgrounds, Ballymena

7.00 pm Tottenham Hotspur v South Coast Strikers Scroggy Road , Limavady

Tuesday 24 July

3.30 pm Co. Armagh v Desportivo Brazil The Warren, Portstewart

3.30 pm Co. Londonderry v Co. Fermanagh Riada Stadium, Ballymoney

5.00 pm Cherry Orchard v Benfica Broughshane

5.00 pm Co. Down v Revo Express Rugby Avenue Stad, Coleraine

5.00 pm South Coast Strikers v Co. Tyrone Parker Avenue, Portrush

7.00 pm Etoile Lusitana v Bolton Wanderers Scroggy Road , Limavady

7.00 pm Pachuca v Co. Antrim Seahaven, Portstewart

7.00 pm Newcastle v C.S.K. Moscow Riada Stadium, Ballymoney

7.00 pm Manchester Utd v Ichifuna Showgrounds, Ballymena

7.00 pm Tottenham Hotspur v Otago Showgrounds, Coleraine

Wednesday 25 July

NIMC PLATE SEMI-FINALS

1 3.30 pm Showgrounds(2), Ballymena

2 3.30 pm Roe Mill, Limavady

NIMC BOWL SEMI-FINALS

1 3.30 pm The Warren, Portstewart

2 5.00 pm v Riada Stadium(2), Ballymoney

NIMC VASE SEMI-FINALS

1 5.00 pm Castlerock

2 5.00 pm Parker Avenue, Portrush

NIMC GLOBE SEMI-FINALS

The venues for each of the NIMC Globe Semi-Finals will be decided by the Committee after the Semi-Final draw. Please see media and website. Venues are ( Rugby Ave. Stadium, Coleraine) and (Showgrounds, Ballymena or Broughshane)

NORTHERN IRELAND MILK CUP SEMI-FINALS

The venues for all of the Milk Cup Semi-Finals, Premier and Junior will be decided by the Committee after the Semi-Final Draws. Please see media and website. Venues are (Showgrounds Coleraine),( Riada Stadium, Ballymoney), (Scroggy Road, Limavady) and( Seahaven, Portstewart.)

Thursday 26 July

NIMC PLATE 3rd/4th PLAY-OFF

1.30 pm Riada Stadium(2), Ballymoney

NIMC BOWL 3rd/4th PLAY-OFF

1.30 pm Showgrounds(2), Ballymena

NIMC VASE 3rd/4th PLAY-OFF

1.30 pm Broughshane

NIMC GLOBE 3rd/4th PLAY-OFF

1.30 pm Castlerock

NI MILK CUP 3rd/4th PLAY-OFF

1.30 pm Seahaven, Portstewart

NIMC PLATE FINAL

1.30 pm Parker Avenue, Portrush

NIMC BOWL FINAL

1.30 pm Scroggy Road , Limavady

NIMC VASE FINAL

1.30 pm Rugby Avenue Stad, Coleraine

NIMC GLOBE FINAL

1.30 pm Showgrounds, Coleraine

N.IRELAND MILK CUP FINAL

Showgrounds, Ballymena

JUNIOR SECTION

Saturday 21 July

3.30 pm South Coast Strikers v Swindon Town Broughshane

3.30 pm Union Temuco v North Dublin Schools Anderson Park, Coleraine

3.30 pm Co. Antrim v Liverpool Greenisland F.C.

3.30 pm Co. Armagh v C.S.K.A. Moscow Shamrock Pk., Portadown

3.30 pm Co. Fermanagh v Cruz Azul Ferney Pk, Ballinmallard

2.30 pm Co. Tyrone v Ipswich Town Mountjoy, Omagh

3.30 pm Co. Down v Everton Comber Rec, Comber

5.00 pm Queen of the South v Watford Showgrounds(2) Ballymena

5.00 pm Dundalk v Hapoel Hiafa Parker Avenue, Portrush

5.30 pm Co. Londonderry v Brentford Scroggy Road, Limavady

Monday 23 July

Noon C.S.K.A. Moscow v Brentford Showgrounds(2), Ballymena

Noon Hapoel Hiafa v Co. Tyrone Roe Mill, Limavady

Noon Co. Londonderry v South Coast Strikers Anderson Park, Coleraine

Noon Co. Fermanagh v Swindon Town The Warren, Portstewart

1.30 pm Cruz Azul v Everton Broughshane

1.30 pm Co. Antrim v Dundalk Riada Stadium(2), Ballymoney

1.30 pm North Dublin Schools v Co. Down Rugby Avenue Stad., Coleraine

1.30 pm Ipswich Town v Queen of the South Parker Avenue, Portrush

3.30 pm Watford v Co. Armagh Anderson Park, Coleraine

7.00 pm Liverpool v Union Temuco Seahaven, Portstewart

Tuesday 24 July

Noon North Dublin Schools v Cruz Azul Showgrounds(2), Ballymena

Noon Co. Down v Queen of the SouthRoe Mill, Limavady

Noon Hapoel Hiafa v C.S.K.A. Moscow Anderson Park, Coleraine

Noon Ipswich Town v Watford The Warren, Portstewart

1.30 pm Co. Armagh v Co. Tyrone Broughshane

1.30pm Dundalk v South Coast Strikers Castlerock

1.30 pm Everton v Brentford Parker Avenue, Portrush

1.30 pm Co. Londonderry v Co. Fermanagh Riada Stadium, Ballymoney

3.30 pm Union Temuco v Co. Antrim Roe Mill, Limavady

3.30 pm Liverpool v Swindon Town Showgrounds, Ballymena

Wednesday 25 July

NIMC PLATE SEMI_FINALS

1 1.30 pm Broughshane

2 Noon Anderson Park, Coleraine

NORTHERN IRELAND MILK CUP BOWL SEMI-FINALS

1 1.30 pm Castlerock

2 Noon Riada Stadium(2), Ballymoney

NORTHERN IRELAND MILK CUP VASE SEMI-FINALS

1 Noon Showgrounds(2), Ballymena

2 3.30 pm Anderson Park, Coleraine

NORTHERN IRELAND MILK CUP GLOBE SEMI-FINALS

1 1.30 pm Rugby Avenue Stad., Coleraine

2 Noon Roe Mill, Limavady

N.IRELAND MILK CUP SEMI-FINALS

The venues for all of the Milk Cup Semi-Finals, Premier and Junior, will be decided by the Committee after the Semi-Final draws. Please see media and website. Venues are (Showgrounds,Coleraine),( Riada Stadium, Ballymoney), (Scroggy Road, Limavady) and (Seahaven, Portstewart.)

Thursday 26 July

NIMC PLATE 3rd/4th PLAY-OFF

11.00 am The Warren, Portstewart

NIMC BOWL 3rd/4th PLAY-OFF

11.00 am Parker Avenue, Portrush

NIMC VASE 3rd/4th PLAY-OFF

11.00 am Roe Mill, Limavady

NIMC GLOBE 3rd/4th PLAY-OFF

11.00 am Showgrounds(2), Ballymena

NI MILK CUP 3rd/4th PLAY-OFF

11.00 am Rugby Avenue Stad Coleraine

NIMC PLATE FINAL

11.00 am Riada Stadium(2), Ballymoney

NIMC BOWL FINAL

11.00 am Broughshane

NIMC VASE FINAL

11.00 am Castlerock

NIMC GLOBE FINAL

11.00 am Anderson Park, Coleraine

N.IRELAND MILK CUP FINAL

4.00 pm Showgrounds, Ballymena