United Reserves suffer the Blues
Hopefully Saturday next will see all the planned games being played.
RESULTS
INTERMEDIATE DIVISION
Cookstown Olympic 7 v 1 Ballycastle United
The scoreline was a bit unfair to the young Ballycastle team as four of the Olympics goals were scored in the final six minutes of the game. The first goal in the game was scored by Dean Stewart on the 30th minute putting the Olympic in front this being followed by a second goal scored from the penalty spot by Kevin Kelly on the 47th minute. Des Tracey then made it three nil on the 49th minute before Alex Watt scored a well taken goal for Ballycastle on the 55th minute. After this the game settled down until Dean Stewart scored his second goal in the game on the 84th minute followed by three more scored by Kevin Kelly 87th, Dean Stewart 88th and Ryan O’Neil on the 89th minutes.Referee Mr Colin Rainey
Ballynure Old Boys 1 v 1 Kilbride Swifts
IFA Intermediate Cup Round 3
Raceview 1 v 3 Ballymena United Reserves
JUNIOR DIVISION ONE
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBallymoney United Reserves 1 v 3 Magherafelt Sky Blues Reserves
Ballymoney with a number of their youth team players in action certainly gave a good account of themselves though they lost the game against a more experienced Sky Blues tem who it has to be said played very well on the day.
The Sky Blues took the lead on the 5th minute after Diarmud Larkin set up the chance for James Bateson to score then on the 10th minute it was Diarmud Larkin again who opened Ballymoney up putting Liam Brady in to score on the 10th minute.
Ballymoney got back into the game on the 30th minute after Darryl O’Kane scored a screamer from 35 yards and then went looking for the equaliser.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Sky Blues held out as the game progressed then on the 85th minute Robert Niblock settled the result for the Sky Blues after he scored with a rasping shot from 30 yards.
Referee Mr Gary Crawford
Cookstown Athletic 2 v 3 Newtownabbey 7’s
Newtownabbey FC 7 V 0 Chimney Corner Reserves
JUNIOR DIVISION TWO
Red Star 2 v 1 FC Ballynure Reserves
Moyola Park Olympic 0 v 0 Cookstown Olympic Colts
JUNIOR DIVISION THREE
Ballynure Old Boys Youths 6 v 4 Carnlough Swifts
Grange Rangers II 5 v 2 Mallusk Athletic
Newtownabbey 7's Reserves 2 v 4 Woodlands
FIXTURES
INTERMEDIATE
Saturday January 23rd
FC Ballynure v Coleraine Crusaders
Desertmartin v Dunloy
Rasharkin United v Kilbride SwiftsPortglenone v Brantwood
Raceview v Cookstown Olympic
JUNIOR DIVISION ONE
Ballyclare Com Res v FC Larne
Ballynure Old Boys ‘B’ v Raceview Athletic
Glebe Rangers Resv Newtownabbey FC
Chimney Corner Res v Ballymoney Utd Res
Cookstown Athletic v Killymoon Rangers Res
Newtownabbey 7’s v Magherafelt S Blue Res
JUNIOR DIVISION TWO
3rd Ballyclare Old Boys v Ballyclare North End
Finvoy v Red Star
Cookstown Oly Colts v FC Ballynure Reserves
JUNIOR DIVISION THREE
Carnlough Swifts v Ballyclare United
Mallusk Athletic v Dundrod Old Boys
Ballynure O Boys Youth v Newtownabbey 7’s Res
Newtownabbey FC Res v Antrim Rovers
Woodlands v Grange Rangers II
COUNTY ANTRIM JUNIOR SHIELD ROUND 4
Carniny Amateurs v Basement YM ‘A’
NORTH WEST MATT MORRISSON JUNIOR CUP ROUND 2
Tobermore United Res v Magherafelt Reds
Moyola Park Olympic v Douglas Bridge
Lincoln Colts v Desertmartin Swifts